گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

“اتفاقی بنیادی” چاشنی صعود بعدی شاخص

5/5

“اتفاقی بنیادی” چاشنی صعود بعدی شاخص

بورس تهران هفته سبزی را پشت سر گذاشت و باید دید مثبت های بازار این هفته هم ادامه خواهد داشت یا نه.

سید علی هاشمی فشارکی مدیر تحلیل شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: بازار سرمایه رشد خوبی داشته و از کف شاخص فاصله گرفته و برخی سهم‌ها حتی رشد ۵۰ درصدی داشته‌اند؛ بنابراین انتظار رشد شارپ سهم‌ها نمی‌رود و به نظر می‌رسد شاخص بورس در محدوده یک میلیون و ۵۰۰ الی یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی اصلاح خواهد داشت و برای صعود از این محدوده نیازمند یک اتفاق بنیادی است.

وی افزود: محتمل‌ترین اتفاق اثرگذار بر بازار سرمایه ما تا پایان سال جاری، توافق با بایدن و رفع بخشی از تحریم‌هاست تا امکان فروش نفت ایران و آزادسازی قسمتی از پول‌های بلوکه‌شده صورت بگیرد و این اتفاق احتمالی تأثیر زیادی هم بر بازار ارز خواهد داشت.

هاشمی فشارکی تاکید کرد: فعلاً درگیری‌های بین مجلس و دولت چالش ایجاد کرده و مانع از کاهش نرخ ارز شده، ولی به‌هرحال روند هر بازاری بیش از آنکه تابع واقعیت‌ها باشد، تحت تأثیر انتظارات سرمایه‌گذاران قرار دارد و اگر مردم انتظار توافق با آمریکا و رفع تحریم نفتی را داشته باشند، قبل از آنکه درآمد نفتی ایران افزایش یابد، نرخ دلار در بازار آزاد به‌راحتی تا محدوده ۲۰ هزارتومانی ریزش خواهد داشت. این کاهش نرخ ارز، البته اثر منفی روی بازار سرمایه خواهد داشت و در صورت کاهش نرخ ارز احتمال کسب بازدهی مثبت از بازار سرمایه تا پایان سال بسیار ضعیف است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد:، اما ازآنجاکه توافق و کاهش نرخ ارز فقط یک احتمال است، توصیه می‌شود سهم‌های بنیادی نگهداری شود که در صورت کاهش نرخ ارز، ضرر و زیان کمتری نصیب سهامداران شود و در صورت افزایش نرخ ارز به سبب عدم توافق و… از بالا رفتن نرخ ارز جا نمانند. با در نظر گرفتن روند قیمت‌های جهانی، افت چندانی برای بازار سرمایه متصور نیستم.

هاشمی در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری اظهار کرد: در گروه بانکی، پتروشیمی، معدنی و فلزی سهم‌های ارزنده برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. ولی اگر سهامداران دانش مالی کافی برای تحلیل سهم‌ها ندارند بهتر است به‌طور مستقیم اقدام به سرمایه‌گذاری نکنند یا اینکه از بین سهم‌های بزرگ و شاخص ساز بازار که p/e ttm شان روی سایت TSETMC مشخص است، هرکدام که P/E ttm کمتری دارند سرمایه‌گذاری کنند. ضمن اینکه باید روند قیمت‌های جهانی را هم در تحلیل‌های خود لحاظ کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید