گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

باید بدانیم که. 15دی 99

5/5

1) دلار حواله سنا 25.547 – 25.583 تومان. دلار اسکناس آزاد 25.780 تومان. (تک نرخی و تثبیت شده)

2) در بورس کالا اسلاک واکس 130-136 میلیون ريال، اوره 49.2میلیون ريال، بیلت آلومینیوم 535میلیون ريال، مس کاتد 1988میلیون ريال.

3) کنسانتره سنگ آهن برای دومین بار در بورس کالا عرضه شد و خریدار نداشت. پایه عرضه 18.84 میلیون ريال با عیار 66درصد بود.

4) بازارهای جهانی باز شده و از امروز قیمت ها ثبت می شود. متانول در شرق آسیا 12دلار رشد کرده اما بازار چین که برای ما مهم است هنوز قیمت نخورده است. برای فولاد، چینی ها تقاضای خود برای شمش را کاهش داده اند و تصور می کنند قیمت در ژانویه اصلاح می کند اما ممکن است قیمت قراضه باعث تقویت شمش ترکیه و cis شود که برای بازار ایران مهم است.

5) قیمت پایه دلار محصولات پتروشیمی برای این هفته 25.564 تومان است.

6) قیمت پایه ورق گرم 146میلیون ريال تعیین شده که هفته قبلی 122میلیون ريال بود. ورق گرم هفته قبل 165-169 میلیون ريال معامله شده و بسیار از قیمت پایه فاصله داشت بعید نیست ورق بتواند 175میلیون ريال را هم ببیند. (سال 98 ورق 52میلیون ريال بود)

7) معافیت صادراتی مواد خامه و نیمه خام برداشته شد. در لیست کالاها، هیچ کدام از محصولات شرکت های بورسی دیده نمی شود. بخشی از محصولات پالایشی ها وجود دارد که یا دولت راسا صادر می کند و یا اینکه محصولات با کرک اسپرد منفی هستند ازین زاویه برداشته شدن معافیت مالیاتی صادرات مواد خام بر روی شرکت های بورسی اثری ندارد.

8) روز گذشته برای ششمین روز خروج پول حقیقی و ورود پول به صندوق های درآمد ثابت داشتیم. حقیقی ها وقتی می فروشند پول را در صندوق های درآمد ثابت می برند تا در وقت مناسب خرید کنند. تقریبا خروج پول برابر با ورود پول به صندوق های درآمد ثابت بوده است.

9) ارزش معاملات خرد روز گذشته 15همت و خروج پول حقیقی 626میلیارد تومان بود. حقیقی ها وپارس، بوعلی، نوری، شتوکا، فزرین، کروی، قرن، تایرا خریدند. حقوقی ها شپنا، خودرو، وآیند، فولاد، شبندر، سمگا، شستا، وپاسار، وغدیر، شبریز.

10) های.وب مجمع خود را به تعویق انداخت. کرمان تجدید ارزیابی خود را پیشنهاد داد.

11) روز گذشته 102 نفر از هموطنان بر اثر کرونا جان باختند.

12) رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی می گوید 8.5میلیارد دلار پول بلوکه شده در کره داریم که با توجه به اولویت های کشور غذا و دارو، واکسن، مواد پتروشیمی، قطعات خودرو، قطعات لوازم خانگی، در تلاش برای تهاتر با این اقلام هستیم.

13) فولاد مبارکه یک هلدینگ مالی برای سبدگردانی، کارگزاری و خدمات مالی بازار سرمایه ایجاد کرده است.

14) بانکی ها شفاف سازی دادند و باید منتظر بازگشایی تجارت، ملت و صادرات بود. این شرکت ها گفته اند که اثر مالی این جریان را پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی اعلام می کنند. البته تجارت به دلیل بازگشت بخشی از سهام ونیکی 1.4همت سود شناسایی کرده است.

15) وآیند 35درصد ایرال مال را 29.7همت فروخت و 18همت سود شناسایی کرد.

16) برخی از محصولات لبنی احتمالا از شمول قیمت گذرای دستوری خارج می شوند.

17) فارس نوشته است ” میزان کسری تراز عملیاتی دولت در بودجه در بهترین حالت 319 هزار میلیارد تومان است که به‌طور مستقیم بر بازار سرمایه تأثیر خواهد داشت.”

18) میانگین مصرف گاز بخش های خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده در ۴۲ روز گذشته با ۱۲ درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال گذشته به 556میلیون مترمکعب رسیده است.

19) ایران صادرات گاز به ترکیه را به حدود یک سوم قرارداد امضا شده کاهش داد. هر ساله در زمستان، حدود 40-50 روز شرکت های ایران با کاهش دریافت گاز مواجه می شوند که منجر به توقف یا کاهش تولید چند روزه می شود.

20) طی روز جاری، شرکت های ایرانی قصد دارند توافقاتی به ارزش 1.2 میلیارد دلار برای حفظ و افزایش تولید نفت خام کشور امضا کنند.

21) فولاد مبارکه می گوید برای 2میلیون تنی شدن هرمز و تولید ورق عریض، برنامه جدی دارد.

22) مدیرعامل شیران می گوید ” افزایش سرمایه شرکت از محل مازاد تجدید ارزیابی ها در دست اقدام هست”

23) عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می گوید “ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی باید تغییرات جدی و اساسی داشته باشد و چه بسا حذف شود “

24) نظام الدین موسوی از قانع نشدن نمایندگان و امضای 102 نماینده برای استیضاح وزیر اقتصاد سخن گرفته است. وی می گوید “محورهای استیضاح تخلفات در خصوصی سازی و اوضاع نابسامان بورس است”

25) ستاره خلیج فارس نفتای شاراک را از طریف خط لوله بندرعباس-اصفهان تامین خواهد کرد.

26) کمبود کانتینر در دنیا به یک موضوع جدی تبدیل شده و هزینه حمل را بالا برده و نهایتا باعث شده تا قیمت محصولات غیر مایع پتروشیمی تقویت شود.

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید