گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

چیستی و چگونگی بورس کالا

5/5

بورس کالا چیست؟

بورس کالا یک بازار رسمی است که زیر نظر یک نهاد رسمی به نام سازمان بورس فعالیت میکند که در واقع برای داد و ستد قراردادهای کالا طراحی شده است. و از طرفی یک بازار منسجم است که عرضه‌ کنندگان کالا میتوانند محصولات خود را در آن عرضه کنند و خریداران میتوانند آن را خریداری کنند. در این میان سازمان بورس نقش واسطه را بین آنها بازی میکند. این بازار برای قیمت گذاری سیستماتیک انواع کالا ضروری است.

در بورس کالا به مانند بورس سهام، اوراقی که قرار داد خرید یا فروش کالا میباشد مورد معامله قرار میگیرد (دقیقا مانند اوراق سهام). کالاهایی که در این بازار مورد معامله قرار میگیرد معمولاً کالاهای خام و فرآوری نشده است. به صورت کلی دو گروه فلزات و محصولات کشاورزی مثل پنبه، گندم، برنج و غیره در این بازار داد و ستد می‌شود.

یکی از مزایای بورس کالا، حضور نهادهای نظارتی و تنظیم‌کننده بازار است که تمامی تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و تاجران کالا با حضور این نهادها، از مزایای قوانین و مقررات حاکم بر بورس برخوردار می‌شوند و میتوانند با خیالی آسوده به تجارت خود بپردازند. این بازار معایب بازار سنتی را که عدم شفافیت در قیمت کالا می باشد را بر طرف کرده است.

بورس کالا

بورس کالا

 

بورس آتی کالا چیست؟

در بورس آتی کالا، قرار دادهای کالاهایی برای ماه های آتی مورد معامله قرار میگیرد و بدین روش تجار و کشاورزان میتوانند دید بهتری از آینده قیمتی محصولات بدست آورند.وجود بازار آتی در همه جهان از زمان شکل ‌گیری به دلیل ویژگی‌ های ممتاز خود موفق به جذب سرمایه‌ گذاران زیادی شده است.

در ایران از سال 1387 بورس آتی در سکه کار خود را آغاز کرد. اما بورس آتی سکه بدلیل ورود دلال های سفته باز که باعث افزایش قیمت سکه می‌شدند در سال 1397 بسته شد تا اصلاحاتی در ساختار آن صورت بگیرد. همزمان بورس آتی کالا با قرارداد های آتی زعفران کار خود را آغاز کرد.

به زبان خیلی ساده یک سری قرارداد خرید و فروش کالا در این بورس مورد معامله قرار میگیرد. قرارداد آتی قراردادی است که فروشنده براساس آن متعهد می ‌شود در سررسید معین (مثلا 30 فروردین ماه)، مقدار معینی از کالایی مشخص (پسته یا زعفران) را به قیمتی که الان تعیین می‌‌کنند بفروشد و در مقابل، طرف دیگر قرارداد یعنی خریدار متعهد می‌شود آن کالا را در آن زمان با آن مشخصات خریداری کند.

کالاهای مورد معامله در بازار آتی:

به طور کلی هر کالایی را که نیاز به تعیین نرخ آینده آن وجود داشته باشد میتواند در بورس آتی کالا مورد معامله قرار بگیرد. از کالاهایی که این نیاز بیشتر در آنها احساس میشود میتوان به محصولات صادراتی یا محصولات خامی که وابسته به قیمت های جهانی هستند یاد کرد. در حال حاضر سه محصول صادراتی محور کشاورزی مورد داد وستد قرار دارند:

زعفران ، پسته ، زیره

بورس کالا

بورس کالا

 

قراردادهای این سه محصول استراتژیک و صادراتی محور هم اکنون در این بازار دوطرفه مورد معامله قرار میگیرند. اما قرار است شمار این محصولات افزایش پیدا کند و در آینده به تعداد آنها افزوده خواهد شد. در حال حاضر پسته، زعفران و زیره محصولاتی هستند که به‌صورت قراردادهای آتی معامله می‌شوند. اندازه هر قرارداد آتی زعفران ۱۰۰ گرم و زیره و پسته ۱۰۰ کیلوگرم است. به عبارتی با اخذ یک موقعیت در زعفران ۱۰۰ گرم،

در زیره و پسته صد کیلوگرم می‌توان معامله کرد. بازه قیمتی معاملات روزانه در قراردادهای آتی محدود به مثبت و منفی ۵ درصد قیمت تسویه روز معاملاتی قبل است. امکان ثبت سفارش باقیمتی بالاتر و پایین‌تر از این بازه وجود ندارد. قیمت تسویه،  قیمتی است که روزانه پس از پایان جلسه معاملات توسط بورس به‌منظور به‌روزرسانی حساب‌ها محاسبه و اعلام می‌شود. سود و زیان معامله‌گران بر اساس آن سنجیده می‌شود. این قیمت مبنای معاملات روز بعد نیز می‌باشد.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید