گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

خبرهای ایران و جهان .4بهمن99

5/5

1) انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای تفصیلی به رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، ضمن تشریح ایرادات طرح «توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد»، پیشنهادات اصلاحی خود برای رفع نواقص این طرح را ارائه کرده است. انجمن فولاد استدلال کرده است که عرضه سنگ آهن در بورس کالا فاقد توجیه است. شرکت‌های اصلی تولیدکننده فولاد بورسی هستند و الزام دارند در بودجه سالیانه خود، سهم صادرات را تعیین و برای تحقق آن بازاریابی و برنامه‌ریزی نمایند که این مساله را جهت تعیین میزان صادرات و آزاد کردن صادرات مطرح کرده است.

2) رییس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت از آزادسازی برخی منابع ایران که در کشورهای دیگر مسدود شده، خبر داد.

3) وزارت خارجه چین چند مقام ارشد دولت ترامپ از جمله «مایک پامپئو»، وزیر خارجه سابق آمریکا و «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید را تحریم کرد.

4) رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس می گوید “۷۰ درصد سپرده‌های بانکی برای یک درصد جامعه است و ۹۰ درصد سپرده‌های بانکی برای ۴ درصد جامعه است. فقر قابل تحمل است اما تبعیض قابل تحمل نیست و ویران کننده است؛ لذ ا تلاش ما بر این شد بتوانیم توزیع مناسب ثروت داشته باشیم و جلوی رانت‌ها را بگیریم مثلا ًاگر رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی هست جلوی رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی را بگیریم که به سمت و سویی نرود که امسال ۹ میلیارد دلار هزینه کالاهای اساسی کرده باشیم و قریب ۵ میلیارد دلار آن را برای نهاده‌های دامی داده باشیم بعد مرغی که قرار است ۱۲ هزار تومان به دست مردم برسد به ۲۵ هزار تومان، ۳۰ هزار تومان، ۳۵ هزار تومان برسد.”

5) محمد رشیدی، نماینده مجلس و عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق می گوید ” ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب عده‌ای خاص رفته است و ما از این موضوع جلوگیری کرده‌ایم.”

6) عضو کمیسیون تلفیق می گوید “دولتمردان از جیب مردم تفریق کردند و به جیب اطرافیان خود جمع کردند. حالا مجلس می‌خواهد از جیب رانت خواران تفریق کند و در جیب مردم جمع کند. ارز۴۲۰۰ به نفع رانت خواران تمام شد.”

7) تجریشی رییس هیئت مدیره شرکت بورس تهران می گوید “کاهش سودبانکی علاوه بر کاهش بهای تمام شده پول و کمک به تولید، موجب تسریع در رشد اقتصادی خواهد شد. در این صورت ضمن کاهش هزینه تأمین مالی شرکتها، بازار سرمایه هم از این اتفاق با آغوش باز استقبال خواهد کرد.”

26) رئیس هیات عامل ایمیدرو از پروژه احداث کارخانه ۳ میلیون تنی فولاد و نورد ورق گرم پیوسته شرکت آهن و فولاد گل گهر بازدید کرد.

8)بازارهای کالایی در سال ۲۰۲۱ در دیدگاه بسیاری از تحلیلگران شرایطی متفاوت با سال ۲۰۲۰ خواهند داشت. قدرت گرفتن دموکرات‌ها در آمریکا و تغییر سیاست‌های اقتصادی آمریکا در کنار بسته‌های محرک اقتصادی از سوی دولت جدید این کشور برای تحریک تقاضا و بازیابی اقتصاد آسیب‌دیده ایالات‌متحده در کنار اشتهای سیری‌ناپذیر اقتصاد درحال رشد چین برای کامودیتی‌ها نشانه‌هایی از سال پررونق کامودیتی‌هایی چون طلا، نفت و فلزات دارند.

9) ایران در دسامبر ۵۱۸ هزار و ۷۵۸ تن نفت به چین صادر کرد که ۲/ ۲۸ درصد رشد در مقایسه با دسامبر سال ۲۰۱۹ داشت. صادرات نفت ایران به چین در سال ۲۰۲۰ به ۹۱/ ۳ میلیون تن رسید که ۵/ ۷۳ درصد کاهش در مقایسه با سال ۲۰۱۹ داشت و ایران را در جایگاه نهمین صادرکننده بزرگ نفت به چین قرار داد.

10) پالايشگاه گازي ٣.٤ ميليارد دلاري “بيد بلند خليج فارس” توسط رييس جمهور افتتاح شد؛ پالايشگاهي كه ١٧ سال پيش ساخت آن به تصويب شوراي اقتصاد رسيد! اين پروژه بزرگ ظرفیت فرآورش روزانه بیش از ۵۶ میلیون مترمکعب گازهای همراه نفت را دارد. پروژه پالايشگاه گازي بيد بلند خليج فارس، جدا از اينكه به اندازه دو فاز پارس جنوبي گاز به شبكه كشور تزريق مي كند، با جمع آوري گازهاي همراه نفت و خاموش كردن فلرها، نقش مهم محيط زيستي دارد.

11) اروپا یکبار دیگر به قرنطینه کامل وارد میشود. آمارها شدیدا صعودی است. مرگ و میر به شدت افزایش یافته است. جانسون می گوید “شواهدی مبنی بر مرگبارتر بودن جهش بریتانیایی وجود دارد”

12) عربستان سعودی توانست در رقابتی تنگاتنگ با روسیه در سال ۲۰۲۰ همچنان به عنوان برترین صادرکننده نفت خام به چین باقی بماند.

13) مهرداد کریمخانی می گوید “شاخص مدیران خرید PMI تولیدی آمریکا در ماه ژانویه به 59.1 واحد جهش کرده که از 58.3 ماه قبل و همچنین انتظار 56.5 واحدی بازار بهتر است.”

14) شاخص مدیران خرید PMI خدماتی آمریکا در ژانویه با صعود به رقم 57.5 واحد به بالاترین سطح دو ماه اخیر خود رشد کرده که از برآورد 53.6 واحدی بازار و همچنین رقم 54.8 واحد ماه قبل بهتر محسوب می‌شود.

15) شاخص PMI کشورهای اروپایی سقوط کرد. این مساله تحت تاثیر کرونا و موج جدید آن در اروپا است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید