گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

خوب است بدانیم .23دی99

5/5

1) دلار نیمایی 24.126 – 24.376 تومان. دلار اسکناس تهران 25.050 تومان.

2) در بورس کالا پلی پروپیلن 313 – 362 میلیون ريال، PVC هر تن 328 – 356 میلیون ريال، روغن پایه SN500 هر تن 175میلیون ريال، شمش 117میلیون ريال، گندله به قیمت پایه 27.5میلیون ريال عرضه شد که مشتری نداشت. لوبکات 84-87 میلیون ريال، ورق گرم مبارکه 177میلیون ريال.

3) روز دوشنبه 15.3همت ارزش معاملات. 732میلیارد تومان خروج پول. توجه حقیقی ها به های.وب، اتکای، تکشا، شنفت، حق تاصیکو، ملت. حقوقی ها وتجارت، خودرو، وسپهر، فملی، شپنا، البرز، سمگا، وملل را حمایت کردند.

4) پلوسی می گوید “ترامپ تهدیدی فوری است و باید از دفترش اخراج شود.” بر اساس اطلاعات موجود او از مایک پنس خواسته است ظرف 24 ساعت به درخواست متمم 25 علیه ترامپ پاسخ دهد. گفته می شود طی روزجاری یا نهایتا فردا ترامپ استیضاح می شود.

5) ایران در دسامبر 2.04 بشکه در روز تولید نفت داشته است این رقم تقریبا طی چندماه اخیر ثابت بوده است. تولید اوپک نیز در دسامبر نسبت به نوامبر اندکی رشد کرده و از 25.21 به 25.43 میلیون بشکه رسیده است. اوپک پلاس هم از 37.89 به 38.17 میلیون بشکه رسیده اند.

6) مدیرعامل فملی می گوید ” تا به امروز 220هزار تن کاتد تولید شده و تا پایان سال به 280هزار تن کاتد مس خواهیم رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12درصد جلوتر هستیم. تا پنج‌سال آینده این ظرفیت را به 4.5 میلیارد دلار می‌رسانیم و رشد 2.5 برابری برای شرکت مس اتفاق می‌افتد.”

7) صندوق سرمایه گذاری طلا با پشتوانه شمش، با هدف تامین مالی پروژه های توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی، در بهمن ماه تاسیس می شود. شرکت طلای زرشوران (زیرمجموعه ایمیدرو) به عنوان تولیدکننده شمش و بانک ملت به عنوان خزانه دار شمش طلا، فعالیت خواهند کرد.

8) بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صمت حاکی از تولید 316 میلیون و 314 هزار و 300 متر مربع کاشی و سرامیک از ابتدای امسال تا پایان آذرماه و افت 5 درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

9) صادرات فولاد شرکتهای بزرگ فولادساز ایران در ماه گذشته جهش 35% داشته به 721 هزار تن رسیده است. امیر صباغ در این خصوص می گوید “فولادمبارکه با جهش 26% صادرات در کنار فخوز 40% و کاوه 109% و فخاس 513% و کچاد 376%+ رهبران صادرات ماه گذشته فولاد کشور هستند.

10) جهانگیری با نزدیک شدن به انتخابات 1400 می گوید که دلار 4200تومانی کار وی نبوده است. وی در این خصوص روز گذشته گفت “اگر برخی فراموش کرده اند خوب است به یاد بیاورند که در جلسه سران قوا بود كه تصمیم گرفته شد نرخ ارز٤٢٠٠ تومانی ثابت بماند.”

11) مشاور رهبری می گوید ” اگر آمریکا بخواهد به برجام برگردد، باید تحریم‌ها را پایان دهد و البته ما اصراری نداریم به این برگشت، می‌خواهد برگردد، می‌خواهد برنگردد.” (رهبری هم در روزهای اخیر به این نکته اشاره می کند و می گوید که بازگشت به برجام بدون برداشته شدن تحریم ها بی معنی است البته این مساله به معنای وجود پیش شرط از سوی ایران نیست)

12) کاهش پنج درصدی مالیات واحدهای تولیدی از سوی قالیباف مجلس اعلام شد.

13) ضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس می گوید “سرمایه مردم به دلیل بی‌تدبیری دولت در حال از بین رفتن است و اقشار متعددی از جامعه دچار چالش شده‌اند لذا دولت و مسئولان مربوطه باید چاره‌‌اندیشی کنند.”

14) اتحادیه اروپا در پیامی جدید با محتوای تکراری گفت “ما عمیقاََ از گام‌های نگران‌کننده‌ای که ایران طی دو سال قبل برداشته ابراز تأسف می‌کنیم.غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در تأسیسات فردو، تحولی بسیار جدی و عمیقاََ نگران‌کننده است.ما از ایران می‌خواهیم از تنش‌زایی بیشتر اجتناب کرده و این مسیر حرکت را بدون معطلی بازگردد.”

15) در اسفندماه سال جاری EPS FORWARD یا پیشبینی سود هر سهم برای سال آتی توسط شرکت ها گزارش می شود. این بخش به گزارش تفسیری صفحه شماره 1 در فرمت HTML فعلی اضافه خواهد شد و جزئیاتی دارد که خطای سال های 96 به قبل را پوشش دهد.

16) طرح مالیات سالانه املاک گران قیمت و لوکس توسط تعدادی از نمایندگان مجلس تقدیم هیات رئیسه شد.

17) ویلیام برنز،معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا به عنوان رئیس سازمان سی.آی.ای معرفی شد.

18) پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید “چه گلی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به سرمان زدیم که حال با ارز نیمایی بزنیم؟ چرا اجازه نمی‌دهیم عرضه و تقاضا نرخ ارز را مشخص کند؟ در بحث فولاد به هیچ وجه کمبود عرضه مطرح نیست؛ چرا با رفتارهای غیرمنطقی جلوی صادرات مقاطع گرفته شده است؟ این موضوع به تحریم مربوط نیست.”

19) رئیس سازمان بورس از حامیان کشف قیمت مبنی بر رقابت آزاد در بورس کالا، قدردانی کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید