گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

خوب است بدانیم .6بهمن99

5/5

1) رییس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید “انتظار ما از مجموعه دولت و متولیان بخش اقتصاد و وزیر اقتصاد این است که نهایت دقت را در انتخاب فرد جدید داشته باشند تا دغدغه کنونی مردم در بازار سرمایه با انتخاب یک مدیر کارآمد، توانمند و قوی پوشش داده شود. رییس جدید سازمان بورس باید چند ویژگی مهم داشته باشد؛ اول این‌که حداقل چند سال در بازار سرمایه کار اجرایی در سطوح مدیریت‌های میانی انجام داده باشد و بر این بازار اشراف داشته باشد. طبیعتا کسی که با بازار سرمایه بیگانه باشد نمی‌تواند آن را مدیریت کند چنین انتخابی خطای راهبردی خواهد بود. پس اولین ویژگی این است که این فرد حتما سابقه فعالیت اجرایی در حوزه‌های تخصصی داشته باشد.همچنین انتظار این است که فردی انتخاب شود که تحصیلات مرتبط با بازار سرمایه و در مقطع کارشناسی ارشد به بالا داشته باشد و بتواند با تحلیل محتوایی و تخصصی، موضوعات مرتبط با بازار سرمایه را در تصمیمات خود لحاظ کند، بنابراین شرط تخصص تحصیلات برای اشراف بر مفاهیم، چارچوب‌ها و مکانیزم‌های بازار سرمایه مساله‌ی مهمی است.

2) همکنون پالایش و پخش بزرگترین تولید کننده و صادرکننده بنزین خاورمیانه است و بنزین خود را به افغانستان، پاکستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و اقلیم کردستان عراق به طور مستقیم صادر می کند.

3) وزیر راه می گوید “بیش از ۱.۸ میلیون نفر، مالک بیش از یک خانه هستند که برای ۱.۳ میلیون نفر آن‎ها پیامک خوداظهاری ارسال شده تا وضعیت ملک خود را مشخص کنند. “

4) صادرات عربستان در نوامبر با افت ۴۰ درصدی درآمد نفت، کاهش یافت.

5) امیر صباغ می گوید “قمار کاهش ارزش دلار حالا به 36.6 میلیارد دلار رسیده که رکورد ۱۰ سال گذشته است ” (اشاره او به تعداد و حجم قرارداد های Short دلار است که از کاهش شاخص دلار نفع می برند به بیانی تعداد زیادی از معامله گران به ریزش شاخص دلار اعتقاد دارند)

6) امیر صباغ می گوید “افزایش 3%+ تعداد قراردادهای خرید Long مس در هفته گذشته و رسیدن آن به مرز 78 هزار قرارداد long خبر خوبی برای سرمایه گذاران این حوزه بعد از مدتها کاهش است” (قراردادهای Long به نوعی است که معامله گران از افزایش قیمت در آینده نفع می برند لذا اکثر معامله گران منتظر رشد قیمت هستند)

7) امیر صباغ می گوید “سرمایه گذاران بازار نفت در هفته گذشته اقدام به افزایش تعداد قرارداد خرید نفت WTI آمریکا و فروش اندک برنت کرده … تا در مجموع شاهد رشد تعداد قراردادهای خرید long به 669 هزار قرارداد برسد که بالاترین رکورد یکساله است” (این مساله عمدتا ناشی از حضور آقای بایدن است چون در همین هفته اول کاری حفاری جدید را برای 60 روز معلق کرد. به مرور تولید کاهش می یابد.)دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید