گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

#خوب_است_بدانیم_که

5/5

#خوب_است_بدانیم_که 

 

1) دلار حواله سنا 25.325-25.561 تومان، دلار بر اساس درهم 25.775تومان. دلار اسکناس تهران – عدم اعلام نرخ. دلار هرات 26.450 تومان.

 

2) در بورس کالا، اوره پریل 51میلیون ريال، PVC هر تن 281-309 میلیون ريال، شمش آلیاژ فایرا 548-603 میلیون ريال.

 

3) ارزش معاملات خرد روز شنبه 8.2همت، ورود پول حقیقی 733میلیارد تومان. توجه حقیقی ها به گروه شیمیایی، معدنی ها و سرمایه گذاری. حمایت حقوقی از بانکی ها. حقیقی ها فارس، ومعادن، کاما، وسپهر، فولاد خریدند. حقوقی ها از وشهر، ثعمرا حمایت کردند.

 

4) سهامداران خرد شرکت های پتروشیمی کازرون، دهدشت، ممسنی، بروجن و پترول به وزیر نفت نامه نوشتند. 

 

5) جلسات معاونت حقوقی سازمان بورس با شرکت های بورسی جهت اجبار در تعیین بازارگردان، در حال انجام است. سازمان بورس در این مساله بسیار جدی وارد شده و مدیران حقوقی متخلف را نسبت به عواقب حقوقی ناشی از عدم اجرای قانون، مطلع ساخته است!

 

6) تکلیف زنجیره فولاد تا حدی مشخص شد. وزیر صمت می گوید “از شمش تا محصول نهایى فولاد باید در بورس کالا عرضه شود”

 

7) جدول 3 سطح هشدار کرونا منتشر شد. تهران با وضعیت قرمز باید از ابتدای آذر، قوانین سطح قرمز را رعایت کند. 

 

8) داده‌ها نشان داد که مصرف سوخت هند در ماه اکتبر نخستین افزایش سالانه را از ماه فوریه به ثبت رساند، زیرا کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا و افزایش رفت و آمد سبب بهبود اقتصادی شده است.

 

9) مهرداد کریمخانی می گوید “انستیتوی متانول از قوانین جدید سازمان بین‌المللی دریانوردی استقبال کرد. بر این اساس  کشتی‌های بیشتری متانول را بعنوان سوخت کم کربن استفاده خواهند کرد. همکنون 12 نفتکش با سوخت متانول فعال شده اند، 10 نفتکش هم با سوخت متانول در مرحله تولید هستند. متانول به دلیل ارزانی و کم کربن بودن، مورد توجه قرار گرفته است.”

 

10) وزیر اقتصاد می گوید ” پیشنهاداتی در ارتباط با تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت مطرح شده که با موافقت رییس جمهور برای پیگیری سریع موضوع به ستاد اقتصادی دولت ارجاع شد. “

 

11) رشد نقطه به نقطه بر اساس مهرماه سال 99 و 98 نشان می دهد که نقدینگی 37.2درصد، حجم پول 88.6درصد، پایه پولی 31.9درصد رشد کرده است. به بیان دیگر نقدینگی 802همت، حجم پول 286همت و پایه پولی 94همت در یک سال افزایش یافته است.

 

12)  در هفته گذشته، قریب به 711 میلیون دلار به صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان و به ارزهای مختلف در سامانه نیما عرضه و بفروش رسید که بر اساس معاملات انجام شده میانگین نرخ موزون معاملات دلاری حدود 24950  تومان بوده است.

 

13) موسسه بیکرهیوز میگوید تعداد حلقه چاه نفت آمریکا در هفته گذشته با رشد 10 عددی به 236 حلقه رسیده که بیشترین میزان 6 ماه اخیر است.

 

14) رشد تولید و فروش خودروسازان چین موجب تقاضا برای سرب و در نتیجه رشد قیمت آن شده است. البته سرب همچنان مازاد عرضه دارد.

 

15) کرونا باعث کاهش عرضه 150هزار تنی کنسانتره روی شده و نرخ این ماده معدنی در حال افزایش است.

 

16) شمش فولاد ابتدای سال 406 دلار، در ابتدای کرونا 326دلار و همکنون 435دلار است. علت این مساله در تزریق سنگین منابع مالی به اقتصادها و تضعیف شاخص دلار است. در واقع برخی اقتصادها همچون چین، پس از کرونا سرحال تر از قبل شده اند.

 

17) محدودیت عرضه در شمال شرق آسیا منجر به تقویت بازار پروپیلن آسیا شده است. همچنین قیمت لحظه‌ای اتیلن آسیا به دلیل تمایل به خرید از جانب کره جنوبی و محدودیت عرضه تقویت شد.

 

18) شاخص حمل دریایی همچنان روند نزولی خود که از انتهای آگوست شروع شده را ادامه میدهد و به کانال ۱۱۰۰ واحد رسیده است. شاخص بالتیک با قیمت سنگ آهن و ذغالسنگ همبستگی دارد.

 

19) ترکیه 30میلیون یورو پول ایران را برگشت زده است. ایران با این پول قصد خرید واکسن در شهریور را داشته است.

 

20) بیمه دی در خصوص مناقصه بیمه درمانی ایثارگردان و بیمه کوثر در خصوص خرید زیرمجموعه های سنگ آهنی، شفاف سازی کردند.

 

21) کمیسیون اقتصادی مجلس امروز اقدام به بررسی واگذاری سهام عدالت می کند و وزیر اقتصاد سه شنبه به ۲۲ سئوال نمایندگان پاسخ خواهد داد.

 

22) موجودی انبارهای بیلت تانگشان این هفته با ۳۵۳۰۰ تن کاهش به حوالی ۲۳۰ هزار تن رسید. انتظار برای تقویت شمش فولاد در چین!

 

23) مدیرعامل شسپا خبر از تجدید ارزیابی 500درصدی داده و گفته تا 2هفته دیگر رسما اعلام می شود.

 

24) دسبحان 15درصد افزایش سرمایه از آورده می دهد.

 

25) شستا هم بازارگردان معرفی کرد! هزار میلیارد تومان پول، آماده خرید است.

 

26) فعلا جریان خرید بلوکی سهام عدالت توسط حقوقی ها پس از بازار، متوقف شده است. علت این مساله سوءاستفاده احتمالی است اما هنوز تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است. ضمنا رئیس سازمان خصوصی سازی هم استعفا داده شد.

 

موفق باشید. 25 آبان 1399

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید