گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

در جریان خبرهای روز. 1بهمن 99

5/5

1) دلار حواله سنا 23.071 – 23.817 تومان. دلار اسکناس تهران 22.220 تومان.

2) در بورس کالا روز سه شنبه استایرن بوتادین رابر 428میلیون ريال، ABS شبیر 494میلیون ريال، پلی پروپیلن 302 – 371 میلیون ريال، PVC هر تن 320-344میلیون ريال، اسلب 138.5 میلیون ريال، شمش فایرا 508میلیون ريال، شمش ارفع 121میلیون ريال، کاتد مس 2014 میلیون ريال، ورق سرد متفرقه 188میلیون ريال، گالوانیزه متفرقه 235میلیون ريال.

3) بانک مرکزی بازخرید اوراق روی نرخ 20.5 – 21.5درصد در این هفته را تایید کرد که نسبت به هفته های قبل بی تغییر بود.

4) ارزش معاملات خرد روز سه شنبه 13همت بود. خروج پول 827میلیارد تومان که نسبت به روزهای قبل کاهش یافت. حقیقی ها زاگرس، وخارزم، کرمان، داوه، آریا، شبندر، شپدیس، وغدیر خریدند. حقوقی ها از خساپا، فملی حمایت کردند.

5) وهور، کیمیا، خاهن، کلر در خصوص افزایش سرمایه گزارش جدید دادند.

6) امروز جلسه غیر علنی در خصوص بودجه است. کمیسیون تلفیق هم طی روز جاری در خصوص نرخ ارز ترجیحی و حامل های انرژی و مسائلی ازین دست تصمیم گیری می کند.

7) همتی می گوید “تاکنون اراده سیاسی کره‌ای‌ها برای آزادسازی منابع مسدودشده ایران را مشاهده نکرده‌ایم. ما اعتقاد داریم که بانک‌های کره‌ای باید خسارت جمهوری اسلامی ایران در طی این دو سال را جبران کنند”

8) جلسه فوق‌العاده کمیسیون‌ اقتصادی با دستور تحولات بورس امروز ادامه دارد. در خصوص رئیس سازمان بورس 2 هفته فرصت برای پذیرش استعا وجود دارد و هیچ گزینه ای قطعی نیست و هیچ اجماعی بر سر شخص خاصی وجود ندارد.

9) مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید ” قالیباف تأکید کرده است که موضوع بورس را در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا حتماً پیگیری می‌کند.”

10) سعدمحمدی، سرپرست جدید معاونت معدنی وزارت صمت شد و جای اسماعیلی را گرفت. وی می گوید ” به زودی طی روزهای آینده جلسه‌ای با فولادسازان و نوردکاران برگزار خواهم کرد. تقریبا تمامی مدیران شرکت های فلزی-معدنی از این انتخاب استقابل کرده اند” (سعدمحمدی مدیرعامل فملی بود و شخصی بسیار مسلط و حرفه ای است)

11) رئیس بانک مرکزی می گوید “قیمت واقعی دلار را دقیقا نمی‌دانم اما قدری از مبلغ فعلی پایینتر است؛ بگذارید بازار تعیین کند”

12) حسین راغفر، استاد دانشگاه می گوید “انتظار پایین آمدن قیمت ارز و سکه انتظاری واهی نیست. ارقام کنونی غیرواقعی هستند و این واقعیت تلخ اقتصاد ایران است. هر چه به سمت انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ پیش می رویم تعیین قیمت ارز می تواند سیاسی شود؛ به همین دلیل است که انتظار کاهش قیمت ارز به وجود آمده است.”

13) آنتونی بلینکن، نامزد وزیر خارجه در دولت جو بایدن رییس جمهور منتخب آمریکا، روز سه‌شنبه در مجلس سنا و در جریان جلسه بررسی صلاحیت‌ خود به برنامه هسته‌ای ایران نیز پرداخت و گفت: اکنون «زمان گریز» در برنامه هسته‌ای ایران -زمانی که ایران برای تولید اورانیوم کافی برای یک سلاح نیاز دارد- به حدود سه یا چهار ماه رسیده است در حالی که در توافقنامه هسته‌ای این زمان بیش از یک سال بود. وی افزود ما مسئولیت فوری داریم تا هر آنچه می‌توانیم انجام دهیم. بلینکن گفت که «دیپلماسی» ایالات متحده را دوباره زنده می‌کند و از نزدیک با دوستان و شرکای آمریکا و دولت‌ها در سراسر جهان همکاری خواهد کرد.

14) آنتونی بلینکن در جایی دیگر می گوید “رئیس‌جمهور منتخب معتقد است که اگر ایران به توافق بازگردد ما هم به این توافق برمی گردیم، اما از این مسئله، همراه با متحدانمان که بار دیگر با ما همراستا می‌شوند به عنوان سکویی برای دستیابی به یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر و رسیدگی به مسائل دیگر به خصوص مسئله موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران استفاده خواهیم کرد.حالا که این گفته شد، باید بگویم که با این نقطه فاصله زیادی داریم. باید ببینیم بعد از اینکه رئیس‌جمهور منتخب سر کار می‌آید ایران چه اقداماتی انجام می‌دهد و آماده انجام چه اقداماتی است. بعداً اگر آنها (ایرانی‌ها) گفتند که به پایبندی برجام برگشته‌اند باید ارزیابی کنیم ببینیم آیا به وعده‌هایشان عمل کرده‌اند یا خیر.بله، ما حتما با شما (نماینده‌های کنگره) مشورت خواهیم کرد. فکر می‌کنم همان‌طور که رئیس (کمیته روابط خارجی مجلس سنا) گفت مهم است که در آغاز این فرایند و نه پایان آن، با متحدان و شریکانمان در منطقه از جمله اسرائیل و کشورهای خلیج [فارس] هم تعامل کنیم.”

15) مقام اطلاعاتی دولت بایدن می گوید “اه درازی تا بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام و بازگشت آمریکا به این توافق باقی مانده است.”

16) انگلیس می گوید “برجام از اولین محورهای گفت‌وگوی تروئیکای اروپا با دولت بایدن است”دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید