گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

در جریان خبرهای روز . 4بهمن99

5/5

1)دلار حواله سنا 22.604 – 22.876 تومان. دلار اسکناس تهران 22.880 تومان.

2) استایرن منومر پارس 192میلیون ريال، اسید استیک 130 میلیون ريال، الکیل بنزن خطی 298میلیون ريال، سبد میلگرد مخلوط 131میلیون ريال، شمش فایرا 508میلیون ريال، کریستال ملامین 333میلیون ريال.

3) روز چهارشنبه، گروه صنایع شیمیایی،چند رشته ای و پالایشی مورد توجه حقیقی ها بود. خودرو، انبوه سازی توسط حقوقی ها حمایت شد. شستا، جم، های وب، کچاد، شبندر، تماوند، فولاد، ونفت خریدار حقیقی داشت.

4) ذوب، شدوص، بسویچ، زگلدشت، دتولید، چدن، کیمیا، ودی، وتوشه، کاما در خصوص افزایش سرمایه خود گزارش جدید دادند.

5) تورم ماهانه دی به 1.8 واحد درصد رسیده که نسبت به تورم آذرماه 0.2 درصد کاهش را نشان می‌دهد و همچنین کمترین سطح از اسفند 98 محسوب می‌شود.

6) یک مقام ارشد وزارت خارجه کره جنوبی ابراز امیدواری کرد که با آغاز به کار دولت «جو بایدن» در آمریکا، مسئله پول‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران در این کشور و همچنین توقیف نفتکش این کشور رفع شود.

7) وزیر خارجه آلمان ضمن ابراز امیدواری به بازگشت دولت بایدن به برجام و تمایل رئیس‌جمهور جدید آمریکا برای بازگشت به معاهدات بین‌المللی گفت “این اقدامات نمایانگر این است که ایالات متحده درصدد است بار دیگر یک نقش بین‌المللی را برعهده بگیرد و دیگر بر فشار و تحریک تکیه ندارد، بلکه تکیه آن بر گفت‌وگو و مذاکره است.”

8) لحن فرانسه در خصوص ایران تند شده و یکبار دیگر سعی میکند نقش پلیس بد را بازی کند. وزیر خارجه فرانسه می گوید “ایران باید فورا به منظور حفظ ثبات منطقه و اجتناب از بحران‌های جدی در زمینه اشاعه تسلیحات هسته‌ای، رعایت کردن کامل تعهدات هسته‌ای خود تحت برجام (توافق هسته‌ای) را از سر بگیرد”

9) وزیران اروپایی روز دوشنبه درباره چگونگی تعامل با کشورهای عربی در حالی که به سوی احیای برجام با ایران می‌روند،‌ رایزنی می‌کنند.

10) شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از یک مقام بلند پایه اسرائیلی گزارش داد که در صورت بازگشت آمریکا به توافق هسته ای ایران در دوره جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا منجر به بحران در رابطه دو طرف می شود.

11) موضع یلن (وزیر خزینه داری احتمالی بایدن) در خصوص ایران “ایران تنها در صورت رعایت محدودیت‌های هسته‌ای از رفع تحریم‌ها بهرمند خواهد شد. علاوه بر این، من چنانچه تأیید شوم، اطمینان حاصل خواهم کرد خزانه‌داری فعالیت‌های مهم خود برای مبارزه با حمایت ایران از تروریسم و نقض حقوق بشر را ادامه می‌دهد. “

12) نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین می گوید “تروئیکای اروپا هنوز از «توافق برجام پلاس» حمایت می‌کنند در حالی که موضع دولت جدید آمریکا در این زمینه همان‌طور که توسط مقامات ارشد بیان شده است، مبنی بر این که ابتدا اجرای کامل توافق هسته‌ای احیا شود و سپس مسائل دیگر مطرح شود. این به نظر واقع بینانه‌تر می‌آید.”

13) نبوی،‌عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید “دست دولت برای توجیه اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تصویب پیوستن به لوایح باقی مانده از FATF خیلی پر نیست.”

14) سخنگوی کاخ سفید می گوید “ئیس‌جمهور از ابتدا به تشدید محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران و برطرف کردن دیگر نگرانی‌ها، از طریق دیپلماسی معتقد بوده است. ایران باید به تبعیت از محدودیت‌های هسته‌ای قابل توجه ذیل توافق بازگردد تا بتوانیم در این زمینه پیشرفتی داشته باشیم.”

15) جو بایدن خواستار بازبینی تحریم های اقتصادی ایالات متحده در خصوص تاثیرگذاری بر دولت های تحت تحریم برای مقابله با کرونا شده است.

16) ظریف می گوید “تحریم‎ها تا فوریه لغو نشود، غنی‎سازی بیشتر و بازرسی‎ها محدود خواهد شد. صبر ایران رو به پایان است. قانون مجلس، ما را ملزم می‌کند تا اگر تحریم‌ها تا ماه فوریه برداشته نشوند، غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده و بازرسی‌های بین‌المللی را محدود کنیم. پنجره فرصت برای دولت جدید آمریکا تا ابد بازنخواهد بود. بایدن می‌تواند با پایان فشار حداکثری و بازگشت به توافقی که سلفش آن را ترک کرد، در مسیری بهتر گام گذارد. امکان هیچ بازمذاکره‌ای وجود ندارد. آمریکا نمی‌تواند اصرار کند که «آنچه برای من است، برای من است و آنچه برای توست، قابل مذاکره است» و خواست خود را بر ایران تحمیل کند.” (مهلت از دید ایران 27 بهمن است)

17) «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی دولت جدید آمریکا در اولین تماس تلفنی با همتایان اروپایی و ژاپنی خود، پیمان ناتو و مسائل پیرامون ایران، چین و روسیه را به بحث گذاشت.

18) دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان می گوید ” قطعا برای سیمان افزایش قیمت خواهیم داشت و در این مورد در حالی رایزنی با وزارت صمت هستیم تا زمان آن مشخص شود.”دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید