گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

در جریان خبرهای روز .5بهمن99

5/5

1)دلار حواله سنا 22.622 – 22663 تومان. دلار اسکناس تهران 23.280 تومان.

2) در بورس کالا اوره 47.8 – 55.2 میلیون ريال، لوب کات سبک 90 میلیون ريال، وکیوم باتوم 57.7 میلیون ريال.

3) ارزش معاملات روز شنبه 10.5 همت. ورود پول حقیقی 1.13 همت. حقیقی ها کساوه، بوعلی، شستا، پارنا، ذوب ، فولاد خریدند. حقوقی ها خبهمن، سمگا خریدند.

4) افزایش سرمایه خبهمن، غدشت، وتوشه، ودی، دبالک، قرن … در کدال شفاف شد.

5) هلدینگ فارس می گوید “ابرطرح ملی پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس در تاریخ دوم بهمن ماه ۱۳۹۹ افتتاح گردید. این طرح با هدف فراورش روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گاز در روز احداث و در سال ۱.۵ میلیون تن اتان، ۱ میلیون تن پروپان، ۵۰۰ هزار تن بوتان، ۴۰۰ هزار تن میعانات تولید خواهد کرد. درآمد حاصل از فروش محصولات این پروژه در ظرفیت کامل حدود ۱.۵ میلیارد دلار در سال خواهد بود. در حال حاضر خوراک تخصیص داده شده در حدود 800 میلیون فوت مکعب در روز می باشد و آثار مالی بهره‌برداری از این طرح در سال مالی جاری متعاقبا از طریق همین سامانه اطلاع رسانی خواهد شد.”

6) دارا دوم که هدفی به جز توزیع ثروت نداشت، عرضه نمی شود.

7) سازمان نظام پزشکی از دو سه هفته قبل برای خرید واکسن کرونا اقدام کرده و پیش‌بینی می‌شود تا چند هفته آینده اگر همه همکاری کنند، نخستین محموله واکسن کرونا وارد شود.

8) بانک‌ها مجاز به تملک واحدهای سرمایه‌گذاری یک صندوق سرمایه‌گذاری و تملک ســهام یک شــرکت تأمین ســرمایه می‌شوند. (احتمال رقابت سهامداران شرکت های تامین سرمایه برای افزایش در مالکیت)

9) بایدن به منظور عمل به قول خود برای مقابله با تغییرات جوی، اعطای مجوز حفاری نفت و گاز در زمین‌های فدرال و اجاره ذخایر انرژی عمومی را متوقف کرد . بر اساس اخبار رسیده، اعطای مجوز حفاری نفت و گاز در آمریکا به مدت 60 روز متوقف شد.

10) تعداد مبتلایان به کرونا در کشور رو به افزایش است. هرچند آمار جانباختگان نزولی است اما رییس ستاد مقابله با کرونا استان تهران می گوید موج چهارم در پیش است.

11) رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی از عملیاتی شدن استفاده از اوراق گام برای قطعه‌سازان خبر داد و گفت “مقرر شده که این مهم اجرایی شود شرکت‌هایی که خواستار استفاده از این شیوه هستند باید کد بورسی سجام دریافت کنند.”

12) مدیرعامل «شپنا» با اعلام اینکه پالایشگاه اصفهان رتبه نخست تنوع تولید فرآورده های نفتی در کشور را به خود اختصاص داده، گفت “پالایشگاه 30 نوع فرآورده نفتی تولید می‌کند. اخیراً محصولات دیگری مانند هگزان، پنتان و … را به فرآورده‌های خود اضافه کرده ایم. با اتمام واحد تصفیه گازوئیل که در سال آینده عملی خواهد شد، تمام گازوئیل تولیدی شرکت یورو 5 می‌شود.”

13) تولید ارزان ترین خودروی اتوماتیک کشور در شرکت پارس خودرو انجام شد. کوییک آر اتوماتیک به بازار رسید.

14) شورای پول و اعتبار با پرداخت 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات به دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا موافقت کرده است.

15) گلوبال دیتا می گوید ” در حالیکه اقتصاد هند سال گذشته را در رکود به سر برد اما برای سال 2021 رشد سریع‌ 9.7 درصدی را به ثبت خواهند رساند که بیشترین رشد در میان کشورهای جهان خواهد بود. البته رشد اقتصادی چین هم 8.6 درصد پیش‌بینی شده است.”

16) بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساچز اقدامات بایدن در تمرکز بر هزینه‌های مالی، عدم فوریت برداشتن تحریم‌های نفتی ایران و محدودیت های صنعت انرژی آمریکای شمالی را باعث حمایت از بازار نفت می‌داند.

17) قیمت سیمان پاکتی در بازار به تنی 800 هزار تومان (هر پاکت 50 کیلویی 40 هزار تومان) رسیده است، در حالیکه تولیدکنندگان مجبورند سیمان را حدوداً هر تن 337 هزار تومان بفروشند. (کمپین آزادسازی قیمت سیمان و قیمت خودرو لازم است)

18) استعفای رئیس سازمان بورس روز سه شنبه بررسی می‌شود.

19) دبیر انجمن تصفیه کنندگان شکر می گوید”با توجه به واردات شکر با ارز نیما و افزایش قیمت جهانی، نرخ هر کیلو شکر در بنادر 11 تا 11 هزار و 500 تومان تمام می‌شود که با احتساب سایر هزینه‌ها با نرخ 15 هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد، به همین خاطر باید تصمیماتی در حوزه شکر گرفته شود، در غیر این صورت قیمت در سال آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.”

20) میرسلیم عضو کمیسیون اصل ۹۰ می گوید “‏در فرآیند سرمایه گذاری مردم برای تولید و معاملات بازار سهام، مردم به دولت اعتماد کردند ولی در حقشان جفا شد.”دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید