گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

سهم هایی که ردی از بازار گردان ندارند.10دی 99

5/5

به گزارش بورس نیوز، عملکرد بازارگردان ها با انتقادات فراوانی مواجه است. بسیاری از فعالان بازار سرمایه گله دارند که بازارگردان ها بیش از آنکه به بهبود روند سهم کمک کنند، موجب نوسان سهم ها شده اند. از این رو این روزها بسیاری از سهامداران درخواست افشای ریز معاملات بازارگردان ها را مطرح می کنند. این در حالی است که مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار ادعا دارند بازارگردانی اکثر نمادها در حال انجام است.

حمید علیخانی مدیرعامل کارگزاری راهبرد سرمایه گذاری ایران سهام در گفت‌و‌گو با بورس نیوز در خصوص بازارگردانی‌ها بیان کرد: به نظر می‌رسد بازارگردانی در بازار سرمایه ما هنوز به معنای واقعی اجرا نمی‌شود. باوجود الزام شرکت‌ها به بازارگردانی سهم‌ها، کماکان سهم‌هایی هستند که اثری از حضور بازارگردان در آن‌ها مشاهده نمی‌شود.

این کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: وقتی سهمی برای چندین روز پیاپی، خیلی کمتر از حجم‌مبنا معامله می‌شود و چه در سمت تقاضا و چه در سمت عرضه، نشانی از فعالیت بازارگردان در آن‌ها نیست، بازارگردانی چه مفهومی دارد؟

وی با اشاره به یک مثال در رابطه با ضعف‌های بازارگردانی گفت: برای مثال نماد “کتوکا” ازجمله نماد‌هایی است که هیچ رد و نشانی از حضور بازارگردان در سهم وجود ندارد. بیش از ۲۰ روز از بازگشایی این سهم بعد از افزایش سرمایه می‌گذرد و هنوز حجم‌مبنا پر نشده است! یا عملکرد بازارگردان سهم ایراد دارد یا حجم‌مبنای این سهم به‌درستی محاسبه نشده که حرکت این سهم، این‌قدر کند است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: “بازارگردانی” آن‌طور که انتظار فعالان بازار سرمایه بود، نتیجه‌بخش نبوده و معتقدم انتقاداتی که به رفتار بازارگردان‌ها مطرح‌شده، کاملاً به‌جا بوده است.

علیخانی ضمن تأکید بر ضرورت افشای ریز معاملات بازارگردان‌ها اظهار کرد: بازار سرمایه، شفاف‌ترین بازار است و توقع سهامداران مبنی بر افشای ریز معاملات بازارگردان‌ها در راستای افزایش شفافیت این بازار منطقی است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید