گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

عاقبت سود سپرده هاچی می شود؟

5/5

همتی:

بانکها ملزم به رعایت نرخ های مصوب سود سپرده ها هستند

 

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در خصوص “نظر بانک مرکزی در جلسه عصر دیروز شورای عالی بورس” در یادداشتی نوشت: 

 

?به منظور تقویت بازار سرمایه و نیز ارتقاء نقش بانک ها در اطمینان بخشی به فعالیت سرمایه گذاران در آن بازار ، موارد زیر را به عنوان نظر بانک مرکزی درجلسه عصر دیروز شورای عالی بورس اعلام وتأکید کردم:

 

?وجود و گسترش فعالیت صندوق های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه، فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران است. ضمن توصیه به افزایش ظرفیت سرمایه گذاری دراینگونه صندوق ها، بانک مرکزی نیز برای کمک به تحقق این موضوع در خصوص صندوق هائی که بانک ها مدیریت صندوق را به عهده دارند، افزایش سقف صندوق های با درآمد ثابت را تا مبلغ سی هزار میلیارد تومان بلامانع میداند. 

 

?بانک مرکزی تأسیس صندوقهای جدید سرمایه گذاری با درآمد ثابت توسط بانکها را بلامانع میداند. 

 

?برای شرکت های تأمین سرمایه متعلق به بانک ها که متقاضی افزایش سرمایه هستند، تمهیدات لازم برقرار خواهد شد و از تسهیلات فوق نیز برخوردار خواهند بود. 

 

?با توجه به نرخ سیاستی اعلام شده، بانک مرکزی نسبت به این نرخ در بازار بین بانکی پایبند و برنامه ریزی لازم در همین رابطه انجام داده است. بانکها نیز توافق کرده اند با توجه به شرایط برخی از بانکهای ناتراز، نرخ سود بین بانکی را حداکثر ۲۰ درصد تعیین وعملیاتی کنند. 

 

?عدم رعایت نرخ سودمصوب شورای پول واعتبار به هیچ وجه مجاز نیست. لذا، بانکها ملزم به رعایت نرخ های مصوب سود سپرده ها هستند. بازرسان حوزه نظارت بانک مرکزی تخلفات گزارش شده در بانکها را از روز شنبه شروع به رصد کرده اند و برای اعمال قانون گزارش خواهند داد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید