گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

قیمت‌گذاری فولاد و حواشی آن در گفت و گوی ویژه خبری .18دی99

5/5

ختلاف 12 درصدی قیمت داخلی فولاد با نرخ CIS

داریوش اسماعیلی، معاون امور معدن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت:

با نگاهی به فولاد خورستان به عنوان نماد بزرگ فولاد کشور، قیمت تمام شده فولاد را در ۳ ماه نخست امسال ۳ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرده است بنابراین مبنا، قیمت کدال شرکت‌های بورسی است.

در کشور حدود ۳۰ میلیون تن تولید فولاد و نزدیک به ۱۰ میلیون تن هم صادرات داریم و تولید فولاد در کشور نه تحت تأثیر تحریم هاست و نه ارزبری زیادی دارد.

 در این شرایط مردم انتظار قیمت پایین فولاد را دارند و در این راستا قیمت فولاد به خصوص از خرداد به بعد، قیمت‌های قابل قبولی نداشته است.

ستاد اقتصادی دولت در ۷ مرداد ۹۹ یک مصوبه ۵ بندی را در ارتباط با کاهش قیمت محصولات فولادی صادر کرد و تمام این‌ها در راستای دسترسی مردم به محصولات فولادی با قیمت مناسب بوده است.

قیمت پایه میلگرد با مصوبه ستاد اقتصادی دولت ۱۳ هزار تومان تعیین شده و نقش بورس کالا در گران‌تر شدن قیمت آن مؤثر بوده است.

در تاریخ ۲۴ تیر ۹۹ قیمتی که در بورس کالا برای شمش معامله شد ۸ هزار و ۹۰ تومان بود و همان زمان قیمت جهانی ۳۶۵ دلار و قیمت ارز نیمایی ۱۷ هزار و ۲۹۴ تومان بود و اگر قیمت ۸ هزار و ۹۰ تومان را تبدیل کنیم حدود ۴۶۷ دلار می‌شود یعنی شمش ما در بورس کالا ۴۶۷ دلار به داخل کشور فروختیم و ۳۶۵ دلار صادر کردیم و ۱۰۳ دلار در بورس کالا قیمت گران‌تر فروخته شده است.

 امروز اختلاف قیمت سی. آی. اس با قیمت صادراتی ایران حدود ۱۲ درصد است.

در یک ماه و نیم گذشته بیشتر قیمت‌هایی که در بورس کالا انجام شده دقیق، همان قیمت‌هایی است که به دست مردم رسیده است.

 سید جواد جهرمی، معاون عملیات بورس کالا:

 بر اساس قوانین بورس کالا، زمانی که اطلاعیه عرضه را تایید می‌کنیم و روی سایت قرار می‌گیرد اجازه هیچ تغییری را نداریم.

بر اساس قوانین شورای عالی بورس، موضوع مربوط به قیمت فولاد مقرر شده بود که با اختیارات بورس عمل شود و همچنین یک توافقی شد که ما ۸۰ درصد را اعمال کردیم، ولی اکنون وزارت صمت ۷۰ درصد را ابلاغ کرده است.

بر اساس تجربه در گذشته و اوایل امسال بسیاری از معاملات ابطال شد و این موارد در تاریخ‌هایی بود که شمش در بورس با قیمت ۴ هزار تومان معامله شد که در همان زمان قیمت میلگرد ۶ هزار تومان بود که تناسب زنجیره بر هم خورد.

 در یک روز با حذف معاملات حدود ۱۰۰ میلیارد تومان به بعضی از شرکت‌ها ضرر زده ایم.

بازار سه بخش عرضه، تقاضا و قیمت دارد که بخش‌های عرضه و تقاضا، صرفاً در اختیار وزارت صمت است.

 از سال گذشته مصوبات متعددی درباره کف عرضه وجود دارد که یکی یکی اجرا نشده است.

 شیوه نامه قیمت گذاری در زنجیره فولاد قابل قبول است البته به شرطی که همه طرفین به آن پایبند باشند.

بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد:

۲ سال می‌شود که بورس بازیچه دست سیاست گذاران شده است و زمانی که قیمت پایه را مشخص می‌کنیم و وقتی که قیمت جهانی بالا می‌رود در آن زمان قیمت پایه را کاهش می‌دهیم یعنی به نوعی قیمت سازی می‌کنیم.

 زمانی که خریدار قیمت را بالا می‌برد معامله را باطل می‌کنیم که اشکال به بورس وارد است و همچنین وقتی که عرضه و تقاضا را طوری هماهنگ می‌کنیم که حتی قیمت پایه را هر چقدر پایین در نظر بگیریم رقابت می‌شود و قیمت واقعی مشخص می‌شود، ولی زمانی، به اجبار تولیدکننده را وادار می‌کنیم که یک حجم مخصوصی را باید در بورس عرضه کند که این حجم بیش از تقاضا است.

در کشور به بیش از ۴ میلیون تن شمش نیاز نداریم، چون حدود ۳ میلیون تن توسط شرکت‌های ذوب آهن، خراسان و گروه ملی تولید می‌شود.

ما بیش از ۴ میلیون تن شمش القایی داریم که ظرفیت صادرات ندارد.

شیوه نامه قیمت گذاری فولاد، نقاط قوت خوبی دارد و ایراد‌های آن هم قابل اصلاح است، ولی اگر در شیوه نامه قیمت پایه ۸۰ درصد است باید بپذیریم.

در حال حاضر قیمت تمام شده فولاد در ذوب آهن نزدیک به ۹ هزار تومان است و زمانی که قیمت شمش در یک سال گذشته ۳ برابر شده بنابراین قیمت سنگ آهن هم ۳ برابر شده است.

بخش عمده سود شرکت فولاد مبارکه به علت سهام این شرکت در معادن است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید