گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

نقش بانک مرکزی درریزش بورس

5/5

نقش اقدامات بانک مرکزی در ریزش بازار بورس چه بود؟

امیر سیدی، تحلیلگر ارشد بازار بورس:

?چرخش بانک مرکزی زیر پای بورس را خالی کرد

?به یکباره متوجه شدیم در حالی که افق سود بانکی کاهشی بود و دولت و تامین اجتماعی توانستند منابع بسیاری از بازار از طریق فروش سهام و عرضه اولیه بگیرند، به دلیل نگرانی های بانک مرکزی در خصوص افزایش نرخ ارز با یک تجویز نادرست، نرخ سود بین بانکی افزایش پیدا کرد به گونه ای که آن را از ۸ به ۲۳ درصد رساندند.

? اصلی ترین متهم ریزش بورس «افزایش سود بین بانکی» توسط بانک مرکزی است

? از حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابعی که مردم به بازار آوردند رقمی حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان آن از بازار خارج شد-که این خروج هم اغلب توسط نهادهای رسمی شکل گرفت. در نتیجه بازار دچار شوک شد و شاخص نزولی شد. این اتفاق بدی برای افراد جدیدی بود که به بازار آمده بودند.

??توصیه به مردم این است که به بازار سرمایه به عنوان محلی برای پس انداز بلند مدت نگاه کنند یا از طریق صندوق های سرمایه گذاری که عملکرد مثبتی دارند، ماهیانه آن وجوهی را که می خواهند پس انداز کنند را در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند تا هم به مسائل روز مره بازار توجه نکنند و هم اسیر هیجانات بازار نشوند.

?با این کار در دراز مدت سود بسیار بالایی خواهند برد چراکه ما میدانیم در سال ۹۲ ریزش سنگینی در بازار داشتیم و اگر کسی در آن ریزش ها از بازار خارج نمی شد، سرمایه اش چند ده برابر می شد/

http://@BourseNews

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید