گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

هدف‌گذاری ۲۵ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال 1400

5/5

هدف‌گذاری ۲۵ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال 1400

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت:

?در هفت سال گذشته تولیدات صنعت پتروشیمی افزایش چشمگیری داشته و امروز، هدف اصلی وزارت نفت در بخش پتروشیمی، گذر از خام‌فروشی، تکمیل زنجیره ارزش و رفع نیازهای داخل است.

?جهش سوم در این صنعت نیز در جریان است که طی آن تولید ۱۳۳ میلیون تنی به ارزش تولیدات نهایی ۳۷ میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی شده و بیشتر طرح‌های آن در حال اجراست.

? امسال و در اجرای طرح‌های جهش دوم تولید، ۱۹ طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۱۱.۴ میلیارد دلاری و تولید ۲۵ میلیون تنی به بهره‌برداری می‌رسد.
از ابتدای امسال تاکنون پنج طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری نزدیک به سه میلیارد دلاری توسط رییس‌جمهوری افتتاح شده و طرح اوره آمونیاک لردگان که امروز به بهره‌برداری می‌رسد، ششمین طرح پتروشیمی امسال است.

?یکی از ویژگی‌های این طرح، اجرای آن در منطقه کمتر توسعه‌یافته لردگان است که با هدف محرومیت‌زدایی توسط شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس انجام شده است و سه هزار تن تولید روزانه و یک میلیون تن تولید سالیانه به دنبال خواهد داشت.

?ظرفیت تولید کشور در بخش اوره بدون احتساب این طرح سالیانه ۶.۵ میلیون تن است که با افتتاح این طرح، همچنین طرح مسجد سلیمان که طی یکی دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و همچنین طرح هنگام، مصرف سالیانه ۲ میلیون تنی داخلی پوشش داده شده و بقیه اوره تولید صادر خواهد شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید