گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

چشم انداز قیمت طلا ، نقره.22دی99

5/5

قیمت طلا و نقره از اواخر سپتامبر با بیشترین افت روبرو شد و طی دو روز به ترتیب 5 و 10 درصد سقوط کرد. به نظر می رسد که افزایش ارزش دلار در آمریکا و صعود به بازده خزانه داری آمریکا نسبت به سوابق قبلی، عوامل اصلی توزین در این حرکت هستند. کالاهای دیگر از جمله سنگ آهن ، مس و نیکل نیز دچار بازپرداخت شدند ، اما قابل مقایسه با میزان رنج طلا و نقره نیست.

این می تواند ناشی از عدم کاربردهای صنعتی در مورد فلزات گرانبها در مقایسه با فلزات اساسی باشد ، که در امتداد امیدهای انعکاسی و با چرخش مجدد تقاضای صنعتی مواجه شدند.

این امر باعث می شود قیمت فلزات گرانبها نسبت به بازده و دلار آمریکا حساس تر باشد.
افزایش بازده خزانه داری – نرخ بازده بدون ریسک قابل درک – هزینه فرصت را برای نگهداری دارایی های بدون بازده مانند طلا و نقره افزایش می دهد.

بنابراین ، طلا و بازده خزانه داری 10 ساله با ضریب همبستگی 12 ماهه آنها در -0.52 ، رابطه منفی نشان می دهد.
شاخص دلار آمریکا از پایین ترین سطح دو و نیم ساله به 90.40 بازگشت و در طی سه روز 1.15 درصد رشد کرد. در صورت استفاده از ارزهای خارجی برای سرمایه گذاری در فلز زرد ، این قیمت ممکن است تا حدی افزایش یابد.

گزارش روز گذشته حقوق و دستمزد ، غبر از بخش کشاورزی ایالات متحده با بی مهری روبرو شد و متوسط دستمزد ساعتی 5.1٪ نسبت به یک سال قبل به دلیل از دست دادن شغل های بزرگ در بخش های تفریحی و صنعت گردشگری 5.1٪ افزایش یافت. بدتر شدن شرایط بازار کار در پی افزایش سریع عفونت های Covid-19 ممکن است چشم انداز محرک های بیشتر و کاهش پولی را افزایش دهد ، که ممکن است دلار در میان مدت منجر به پایین آمدن شود.

رئیس جمهور منتخب جو بایدن پنجشنبه این هفته از طرح جدید کمک رسانی Covid رونمایی می کند و ممکن است از 600 دلار آمریکا که قبلاً توسط کنگره تصویب شده و دونالد ترامپ رئیس جمهور مستعفی امضا کرده است ، میزان چک های محرک را به 2000 دلار آمریکا افزایش دهد.

امیدهای محرک تازه ممکن است به کاهش منفی قیمت طلا و نقره کمک کند. این فلزات مدتهاست که در میان تخفیف کمی بی سابقه در سراسر کره زمین به عنوان کنترل تورم و ذخیره ارزش ارزیابی می شوند.
قیمت طلا و نقره با شاخص دلار آمریکا DXY رابطه منفی نشان داده اند و ضرایب همبستگی را به ترتیب 0.80-و -0.92 طی 12 ماه گذشته نشان داده اند

قیمت نقره در برابر شاخص دلار آمریکا DXY – 12 ماه

هفته گذشته ، بزرگترین طلای جهان ETF- SPDR Gold Trust (GLD)
برای اولین بار در نزدیک به سه ماه شاهد خالص سرمایه خالص بود. تعداد سهام GLD موجود در هفته منتهی به 8 ژانویه 2021 به 405.1 میلیون نفر از پایین ترین میزان 401.2 میلیون در 31 دسامبر رسیده است. این نشان دهنده کمی تقاضا برای طلا در میان سرمایه گذاران ETF است. قیمت طلا و تعداد سهام برجسته طی 12 ماه گذشته یک همبستگی مثبت 0.95 نشان داده اند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید