گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

چهار خبر از بورس تهران

5/5

♦️? چهار خبر از بورس تهران

??⚫? مسدود شدن دسترسی سه کد شخص حقیقی به دلیل سفارش گذاری نامتعارف در نماد #شپنا / عرضه حقوقی ها محدود می شود / ۲۰ شرکتی که بازارگردانی انجام نداده اند به کمیته تخلفات فراخوانده شده اند / توقف عرضه خرد #سهام_عدالت در بورس

?? خبر اول: به اطلاع کلیه سهامداران محترم می‌رساند حذف سفارش فروش در پیش گشایش شرکت پالایش نفت اصفهان (نماد #شپنا) در تاریخ 1399/07/27 از طریق سامانه برخط سه شخص حقیقی صورت پذیرفته بود و طبق تبصره ماده 12 دستورالعمل معاملات بر خط دسترسی اشخاص مذکور در همان تاریخ توسط مدیریت نظارت شرکت بورس اوراق بهادار تهران مسدود گردید و پرونده برای اتخاذ تصمیم به کمیته رسیدگی به تخلفات ارجاع گردیده است.

?? خبر دوم: صحرایی با بیان اینکه حقوقی‌ها باید متناسب با شرایط بازار عرضه داشته باشند، عنوان کرد: از طریق ابزار‌های مقرراتی تلاش می‌کنیم تا قانون عرضه حقوقی‌ها را محدود کنیم ضمن اینکه در همه دنیا میزان عرضه حقوقی‌ها محدود است و سهامداران عمده، ملزم هستند برای فروش سهام بازاریابی کنند اما در ایران حقوقی‌ها بصورت نماد عادی در بازار عرضه می‌کنند.

?? خبر سوم: صحرایی در خصوص آخرین وضعیت بازارگردانی گفت: ۱۷۵ شرکت بازارگردان به بورس تهران معرفی شدند، ۱۳ ناشر به دلیل کمبود منابع، بازارگردانی را نپذیرفتند. ۹۴ ناشر هم مدارک را برای شرکت بورس ارسال کردند و هنوز ۵۸ ناشر با بورس تهران مکاتباتی انجام نداده اند. بورس تهران تا به امروز ۲۰ شرکت را که بازارگردانی انجام نداده اند را به کمیته تخلفات فراخوانده است . زیرا این وظیفه الزامی است و باید انجام شود.

?? خبر چهارم: صحرایی گفت: از این پس سهام عدالت در بازار عادی عرضه نخواهد شد.کارگزاران در بازار عادی نمی توانند سهام عدالت عرضه کنند. در گذشته به میزان کمی عرضه این سهام انجام میشد که اکنون ممنوع شد. سهام عدالت در نماد دوم و بازار بلوک توسط بانکها و حقوقی ها خریداری خواهد شد.

??? اما پی نوشت ها:
– جناب صحرایی سوال این است که واقعا فقط سه کد و آن هم همه حقیقی بودند؟ و سوال دوم اینکه همیشه گفته می شود مسدود شد و یا به کمیته تخلفات معرفی شد، چرا این افراد برای درس عبرت بقیه، به مردم معرفی نمی شوند تا مردم هم باور کنند موضوع جدیت دارد.

– اینکه عرضه حقوقی ها محدود شود بجاست یا نه خود جای بحث دارد. نحوه محدود سازی به چه شکل است؟ چرا این همه دیر و حالا دست بکار شدید؟

-صحبت از بازارگردان خیلی وقت است شنیده شده، ولی چرا کارایی آن حس نمی شود؟ چرا پس همه بازار تقریبا” منفی است؟

-مدت های زیادی است که فعالان بازار سرمایه به بحث عرضه سهام عدالت در بازار خرد اعتراض کردند ولی گوش شنوایی نبود. الان هم که گفتید در بازار دوم (بلوک) توسط بانکها و حقوقی انجام می شود، از کجا معلوم که همین صندوق ها و یا حقوقی ها سهام عدالت را مفت نخرند و مجددا” در بازار عادی به فروش نرسانند. آیا در این مورد فکری کرده اید و شما را دور نزنند؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید