گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

معرفی بورس کالا

5/5

موارد لازم برای ورود به بازار آتی:

در ادامه معرفی بورس کالا باید بگوییم که اگر شما از قبل کد بورسی دارید و با بازار سهام آشنا هستید کار چندان سختی ندارید.باید به یک کارگزاری که خدمات بازار آتی کالا را ارائه میدهند مراجعه کنید و کد معاملاتی آتی خود را دریافت کنید. بورس کالا در حال حاضر به صورت آنلاین قابلیت دادوستد دارد.اما اگر شما تاکنون فعالیتی در بورس اوراق بهادار نداشته اید و کد بورسی ندارید، ابتدا باید به یک کارگزاری مراجعه کرده و کد بورسی معمولی خود را دریافت کنید.

بورس کالا

بورس کالا

بعد از گذراندن آموزش های لازم و یادگیری روش های تحلیلی و کسب تجربه در بورس، آن زمان میتوانید به بازار آتی ورود کنید. البته این یک پیشنهاد است و شما بدون فعالیت در بورس سهام نیز میتوانید به این بازار وارد شوید ولی پیشنهاد ما این است که تا زمانی که در بورس اوراق بهادار و سهام تجربه کسب نکرده اید وارد بازار بورس آتی کالا نشوید.

دلیل آن ریسک بیشتر بازار بورس کالا است. پس از  تکمیل فرم‌ها و ارائه مدارک موردنیاز به کارگزاری خود، اطلاعات متقاضی در سامانه معاملاتی بورس کالا ثبت‌ شده و کلیه مدارک او به بورس کالا ارسال می‌شود. درصورتی‌که مغایرتی در اطلاعات متقاضی نباشد طی حداکثر ۷۲ ساعت (سه روز کاری) کد معاملاتی توسط شرکت بورس کالا برایش  صادر می‌شود و کارگزاری کد را به مشتری اعلام می‌کند.

اهرم مالی بازار آتی چیست؟

از اهرم در مواقعی استفاده می‌شود که می‌خواهیم با واردکردن نیروی کوچک، نتیجه بسیار بزرگ‌تر به دست بیاوریم. افراد باهوش مالی بالا همیشه به دنبال پیدا کردن فرصت‌های سرمایه‌گذاری باقابلیت اهرمی هستند. اهرم می‌تواند با تغییر در زمان، نتیجه نهایی، مواد اولیه و یا سرمایه اولیه به سرمایه‌گذاران فرصت ثروتمند شدن بدهد. در مقابل، استفاده اشتباه از وضعیت‌های اهرمی می‌تواند منجر به شکست‌های سنگین مالی شود.

لذا افرادی با درجه ریسک‌پذیری و  هوش و ذکاوت بالا همواره به دنبال سرمایه‌گذاری‌های با اهرم بالاتر هستند. بازار آتی این اهرم را از طریق سرمایه اولیه برای معامله‌گران ایجاد کرده است. یعنی با در اختیار داشتن مبلغ یک‌دهم قرارداد، افراد می‌توانند بر روی کل قرارداد سرمایه‌گذاری کنند و سود ده برابری و یا زیان ده برابری به‌حساب آن‌ها واریز گردد.

بورس تهران

بورس تهران

منظور از دو طرفه بودن بازار اتی چیست؟

قراردادهای آتی به‌صورت دوطرفه است. سرمایه ‌گذار می‌تواند بدون در اختیار داشتن کالا، آن را با مشخصات معین بفروشد و در آینده (بعد از چند ماه) آن را باقیمتی که اکنون توافق کرده، تحویل دهد و پول آن را دریافت کند. این نوع معامله برای افرادی مثل کشاورزان و تولیدکنندگانی که قصد دارند ریسک خود را کم کنند، بسیار مفید است. 

کشاورزی که می‌خواهد مطمئن شود در فصل برداشت محصولاتش از نوسان قیمت در امان است و یا کارخانه‌داری که می‌خواهد برای برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی، مقدار و قیمت خریدهای آینده خود را مشخص کند، می‌تواند از قرارداد آتی آن کالا برای رسیدن به اهداف خود استفاده کند. در بازار فیزیکی (نقدی)  افراد وقتی محصولی را خریداری می‌کنند، انتظار دارند که قیمت افزایش پیدا کند تا آن‌ها با فروش در قیمت بالاتر سود کسب کنند.

در ادامه معرفی بازار بورس کالا باید عرض کنیم، در بورس اوراق بهادار معامله‌گران فقط زمانی به سود می‌رسند که قیمت‌ها رشد کند. ولی زمانی که قیمت در حال کاهش است عملاً نمی‌توانند انتظار داشته باشند که به سود برسند. برخلاف بازار نقدی در معاملات آتی، افراد می‌توانند هم در جهت افزایش قیمت و هم در جهت کاهش قیمت سود کنند. یعنی وقتی قیمت افزایش می‌یابد افراد در قیمت پایین، خرید خود را انجام داده و در قیمت بالاتر آن را به فروش می‌رسانند.

آن‌ها از اختلاف بین فروش و خرید منفعت و سود کسب می‌کنند. این امر باعث می‌شود که بدون توجه به شرایط اقتصادی فرد بتواند با تشخیص درست جهت بازار، از حرکت قیمت‌ها در هر طرف سود کسب کند.

 معرفی مزایای بازار بورس کالا :

مدیریت کردن ریسک معامله از طریق پوشش دادن ان

امکان نقد شوندگی زیاد قرارداد اتی در دست معامله گر

سرعت نقد شوندگی بالا

استاندارد شدن قراردادها

امکان استفاده از اهرم مالی

تضمین معاملات توسط اتاق پایاپای بورس

کم بودن هزینه معاملات اتی

و…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید