گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

کخاک

5/5

نماد: کخاک(صنايع خاک چيني ايران)
? معرفی شرکت:
شرکت صنایع خاک چینی ایران در سال ۱۳۶۴ با هدف فرآوری انواع کائولن و انواع فلدسپات سدیک و پتاسیک و سیلیس تاسیس و ثبت رسید. درسال ۱۳۷۲بهره برداری از کارخانه شرکت آغاز گردید . این شرکت تولید کننده و صادر کننده پیشتاز انواع کائولن به صورت خرد شده، شسته شده میکرونیزه و نودل (رشته ای ) می باشد، که به عنوان مواد اولیه درتولید ظروف چینی، آلات بهداشتی، کاشی، گرانیت، مقره، صنایع الکترونیک و نسوز ها سیمان سفید و بسیاری از محصولات دیگر به کار می رود. ظرفیت تولید کائولن فرآوری شده این شرکت در سال بالغ بر ۱۴۰ هزار تن بوده و کائولن خشک، غیر فرآوری این شرکت ظرفیت ۲۶۰ هزار تنی را به خود اختصاص داده است. این شرکت با صادرات به کشورهای امارات، سوریه، بنگلادش و پاکستان، عنوان بزرگترین صادرکننده خاک چینی را نیز به خود اختصاص داده است.
حدود ۸۴% از سهام شرکت خاک چینی ایران متعلق به شرکت سرمایه گذاری صدرتامین می باشد.
?باتوجه به جدول فوق P/E سهم 34.31 می باشد که در مقایسه با P/E صنعت بالاتر است که از این نظر ریسک خرید این سهم افزایش می یابد.
?سود خالص شرکت طی سال های 94 تا 98 روند صعودی داشته است.سود خالص شرکت در 12 ماهه منتهی به اسفند 98 مبلغ 1,681,705میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 84.5 درصدی داشته است.
?میانگین 5 ساله سود هر سهم پس از کسر مالیات مبلغ 1,912 ریال می باشد. سود هر سهم پس از کسر مالیات در سال 98 مبلغ 3,363 ریال می باشد که از میانگین 5 ساله بیشتر است. سود هر سهم پس از کسر مالیات در سال 98 نسبت به سال گذشته 38.4 درصد افزایش یافته است.
?سود نقدی شرکت در سال 99 مبلغ 3,500 ریال می باشد.
?بازدهی یک ماهه و 3ماهه سهم منفی است اما بازدهی یکساله سهم مثبت است که در مقایسه با سایر شرکت های بورسی رشد مطلوبی نداشته است.
✅مقدار EPS برآوردی برای سال 99 مبلغ 1,468 ریال می باشد که نسبت به EPS سال 98 پایین تر است.
✅برآورد P/E شرکت برای سال 99 برابر 35.11 می باشد که ازP/E گروه بالاتر است.
? نسبت های سودآوری:
حاشیه سود عملیاتی که بیانگر عملکرد عملیاتی شرکت است طی سال های 95 تا 97 روند صعودی داشته است اما در سال 98 نسبت به سال گذشته کاهش 3.12 درصدی داشته است. حاشیه سود خالص شرکت نیز طی سال های 95 تا 97 روند صعودی داشته است اما در سال 98 نسبت به سال گذشته کاهش 1.92 درصدی داشته است.
? نسبت های اهرمی:
جمع بدهی ها به جمع دارایی های شرکت در سال 98 نسبت به سال گذشته 14.15 درصد افزایش یافته است که بیانگراین است که شرکت نسبت به سال 97 میزان بیشتری از دارایی هایش از بدهی ها تامین می کند. نسبت سود انباشته به دارایی های شرکت طی سال های 95 تا 97 روند صعودی داشته است اما در سال 98 نسبت به سال گذشته 14.89 درصد کاهش داشته است.
بازده حقوق صاحبان سهام شرکت:
بازده حقوق صاحبان سهام شرکت ( ROE) معیار سنجش عملکرد مدیریت در سودآوری است .این نسبت در 12 ماهه منتهی به اسفند 98 برابر 102.78% می باشد در حالی که در 12 ماهه منتهی به اسفند 97 برابر 92.71% بوده است. نسبت ROE در سال 98 نسبت به سال گذشته 10.07% افزایش یافته است.نسبت ROE شرکت از متوسط صنعت 61.3% بیشتر است و نشان دهنده عملکرد مطلوب مدیریت در سودآوری در قیاس با سایر شرکت های هم گروه خود می باشد. نسبت ROE تحت تاثیر سه عامل به شرح زیر قرار دارد:
1-نسبت گردش دارایی ها:این نسبت نشان دهنده کارایی شرکت در استفاده از دارایی ها جهت ایجاد سود است. نسبت گردش دارایی ها در سال 98 برابر 0.64 بوده در حالی که در سال 97 عدد 0.77 را نشان می دهد وشاهد کاهش 0.13 گردش دارایی ها می باشیم .علت کاهش این نسبت رشد بیشتر دارایی ها نسبت به درآمد می باشد.
2-اهرم مالی: اهرم مالی که با نسبت مالکانه سنجیده می شود ، حاصل دارایی بر حقوق صاحبان سهام است. نسبت اهرم مالی در سال 98 عدد 1.93 نشان می دهد در حالی که در سال 97 برابر 1.52 بوده است و بیانگر افزایش 0.41 اهرم مالی است.علت افزایش این نسبت رشد بیشتر دارایی های شرکت نسبت به حقوق صاحبان سهام می باشد.
3-نسبت حاشیه سود(خالص): این نسبت به تفضیل در قسمت نسبت های سودآوری تشریح شده است.
همانطور که از مطالب فوق استنتاج می شود عامل تاثیر گذار بر افزایش ROE ،رشد اهرم مالی شرکت می باشد.البته کاهش حاشیه سود خالص و گردش دارایی ها منجربه کاهش رشد ROE شده استدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید