گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

گزارش ایران و جهان فقط با یک کلیک.5بهمن999

5/5

1) تیمور رحمانی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت “فکر نمی‌کنم نرخ ارز جا داشته باشد که خیلی پایین بیاید. بر اساس مبانی و بنیادهای اقتصاد جای چندانی برای پایین آمدن ندارد. در حالت خوشبینانه حوالی ۲۰ هزار تومان می‌تواند باشد.” (البته ایشان مصاحبه ای دیگری کرد و گفت که منظور من این نبوده که دلار زیر 20هزار تومان نمی آید. علت این مساله انتشار نظر ایشان در خبرگزاری های نزدیک به بانک مرکزی بود که بازتاب گسترده داشت)

2) حسن منتظر تربتی، مدیر عامل شرکت ملی گاز می گوید “میزان تولید روزانه گاز کشور معادل ۶ میلیون بشکه نفت است. تولید گاز کشور به ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.”

3) سهامداران پلی اکریل طی نامه‌ای از مدیرعامل فرابورس خواهان تجدیدنظر در تصمیم کمیته درج فرابورس در ارتباط با انتقال شرکت پلی اکریل ایران به بازار نارنجی شدند.

4) قاضی زاده هاشمی نایب رییس مجلس در برنامه ای از شبکه 5 گفت “متاسفانه بانک مرکزی در زمان ریزش بازار سرمایه نرخ بهره بین‌بانکی را افزایش داد. کاهش نرخ بهره به بازار سرمایه کمک می کند.”

5) بازار زغالسنگ در سال 2020 متفاوت تر از سال های پیش سپری شد و دلیل اصلی آن بروز کشمکش های سیاسی ما بین چین و استرالیا بود که بر سر تحقیقات در مورد منشا ویروس کرونا بالا گرفت و از ترکش های آن ریزش نرخ این محصول استرالیا بود.

6) موسسه ی بین المللی تحقیقاتی بوفای آمریکا می گوید ” در پیش بینی قبلی خود قیمت هر تن سنگ آهن را برای سال 2021 معادل 100 دلاری اعلام کرده بود اکنون با رشدی 35 درصدی به 135 دلار افزایش داده است. همچنین مطابق پیش بینی این موسسه که برای سال 2022 قیمت 95 دلاری اعلام شده بود حال با پیش بینی جدید 110 دلاری بیان شده است. اما از طرفی دیگر موسسه ی بوفا نرخ پیش بینی شده ی خود را برای زغالسنگ در هر دوسال 2021 و 2022 کاهشی کرده است. این موسسه که پیشتر نرخ زغالسنگ را برای سال جاری میلادی 143 دلاری در هر تن دانسته بود حال با کاهشی 12.3 درصدی آن را در محدوده ی قیمت 125 دلاری قرار داده است. همچنین بهای پیش بینی شده ی هر تن زغالسنگ برای سال 2022 که قبلا 144 دلاری ذکر شده بود حال به 130 دلار نزول پیدا کرده است.”

7) در هفته منتهی به 22 ژانویه 2021، MEG آسیا به دلیل رکود فصلی در چین نزولی شد اما در امریکا مشکلات تامین باعث تقویت بازار شده است. قیمت متانول آسیا به علت اختلال در تامین اندکی افزایش یافت.

8) با افتتاح فاز دوم واحد فورفورال شرکت نفت ‌پارس، ظرفیت تولید روغن ‌پایه گروه یک توسط این واحد پالایشگاهی 15 درصد افزایش یافت.9) جی پی مورگان می گوید “تحریم شرکت های چینی توسط ایالات متحده می تواند ۶۰ میلیارد دلار اوراق قرضه را تحت تأثیر قرار دهد.”

9) سخنگوی شورای امنیت ملی دولت جو بایدن، در مصاحبه‌ای با شبکه الجزیره، گفته است “با دوستان و شرکا برای مقابله با نفوذ مخرب ایران همکاری خواهیم کرد.” (باید توجه کنیم که بایدنی ها در مصاحبه با کدام نشریه یا خبرگزاری و در کدام کشور، چه حرفی میزنند چون منطقا نمی خواهد دل شرکای اصلی، بشکند.)

10) «یک دیپلمات ارشد گفته که برخی از مذاکرات روز دوشنبه درباره برجام در میان وزیران خارجه اروپایی درباره چگونگی تعامل با کشورهای حاشیه خلیج فارس در حالی که طرف‌ها به سوی احیای توافق (با ایران) می‌روند، است»دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید