گروه آموزشی سهند

 با مجور رسمی از سازمان فنی حرفه ای

گزارش روز ایران و جهان. 1بهمن 99

5/5

1) چین می گوید “در حال حاضر مساله هسته ای ایران یک مساله کلیدی است و طرفها نباید برای بازگشت هر چه زودتر آمریکا به برجام شرایط دیگری را مطرح کنند.”

2) رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران می گوید “اگر تحریم های نفتی و بانکی ایران برطرف نشود، تمام دسترسی های آژانس طبق پروتکل الحاقی لغو می‌شود و ارتباط ما با آژانس در حد NPT خواهد شد.دوربین های آنان جمع آوری خواهد شد.در قانون اخراج بازرسان آژانس پیش بینی نشده است. حضور بازرسان به تناسب ماموریتشان در ایران است.”

2) نماینده دائم ایران در سازمان ملل می گوید “باید دید بازگشت بایدن به برجام کی و چگونه خواهد بود. نباید تمام مسایل اقتصادی داخلی مان را به این مساله موکول کنیم که بایدن چه می‌کند. در برجام مشخص است که چه تحریم‌هایی باید رفع شود. ما عین همان را می‌خواهیم اجرا شود. ما یک کلمه کمتر یا بیشتر نمی‌خواهیم. برگشت آمریکا به تعهدات برجامی‌اش زمان زیادی نیاز ندارد.”

3) وزیر اقتصاد در خصوص نرخ بهره و نوسان عجیب آن در نیمه نخست سال و تاثیر آن بر بورس می گوید “مسئول صنعت بانکداری وزارت اقتصاد است نه بانک مرکزی؛ ابزار مناسب در این زمینه باید در دست وزارت اقتصاد باشد و وقتی نرخ بهره بین بانکی ناگهان شبانه به بالای ۲۰ درصد می‌رسد این موضوع روی بازار اثر می‌گذارد.”

4) پالایشگاه گازی بیدبلند ، روز پنجشنبه با حضور مقامات کشوری افتتاح می شود.

5) وتجارت قصد دارد سهام شرکت های زیرمجموعه را بفروشد.

6) پخش البرز بابت مطالبات خود اخزا دریافت کرده است.

7) کوییک آر اتوماتیک خپارس به تولید رسید.

8) مدیرعامل مرقام می گوید که افزایش سرمایه این شرکت حداقل باید 500درصد باشد تا از ماده 141 خارج شود.

9) نظرسنجی بانک آمریکایی JPMorgan نیز حاکی از گرایش به سوی فروش دلار ShortDollar در ماه ژانویه دارد.

10) هزینه حمل یک کانتینر 40 فوتی از شانگهای به روتردام هلند در محدوده 9000 دلار است که یک رکورد تاریخی است.

11) مقام بانک مرکزی انگلیس می گوید ” بازگشت اقتصادی از کووید 19 ممکن است سریعتر از بحران مالی باشد.امیدوارم بهبودی اقتصادی از سه ماهه دوم با سرعت پیش رود.دولت بریتانیا به شدت نیاز دارد وام‌گیری افزایش یابد.”

12) یلن می گوید “به مروربر روی محرک دوم مالی کار می‌کنیم. قطعا چین مهم‌ترین رقیب استراتژیک آمریکا است. ایالات متحده باید از سواستفاده چین جلوگیری کند. بایدن به زودی بسته‌ای برای تقویت رقابت اقتصادی آمریکا از جمله سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها ارائه می‌کند. باید بخش‌هایی از کاهش‌های مالیاتی که در سال ۲۰۱۷ برای شرکت‌ها و ثروتمندان ایجاد شده بود، حذف شود. انتظار داریم در مورد سیاست‌های تحریمی ایالات متحده بازنگری کنیم. نرخ بهره در نهایت می‌تواند افزایش پیدا کند، ما باید اطمینان حاصل کنیم که کسری اولیه به اندازه کافی ناچیز است.بدون محرک بیشتر باید نگران زخم‌های اقتصادی در دراز مدت باشیم.بایدن می‌خواهد در ۱۰۰ روز آینده مدارس را بازگشایی کند.اکنون تمرکز بر روی محرک مالی و عدم افزایش مالیات است.رمزارزها ازجهت خطر سرمایه‌گذاری‌های تروریستی و پولشویی جای نگرانی دارند.”

13) سازمان بین‌المللی انرژی انتظار دارد که تقاضای نفت‌خام پس از یک افت شدید روزانه 8.85 میلیون بشکه‌ در سال 2020، در سال 2021 به میزان 5.45 میلیون بشکه در روز رشد کند و به 96.64 میلیون بشکه در روز برسد.

14) مهرداد کریمخانی می گوید “افزایش شمار مبتلایان به کورونا در جهان و نگرانی‌های امنیتی پیش از مراسم تحلیف جو بایدن طلا را تا حدی تقویت کرده است”

15) شاخص‌دلار پس از افزایش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران از سقف 5 هفته اخیر خود که 90.9 واحد بود، عقب نشینی کرده و به حوالی 90.5 واحد افت کرده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

مشاوره رایگان
لطفا اطلاعات کاربری را وارد نمائید